V dňoch 26. – 28. apríla 2024 sa v Luxemburgu koná 17. ročník medzinárodného festivalu poézie Le Printemps des Poètes (PPL). Svoju tvorbu predstaví dvanásť básnikov a poetiek z dvanástich krajín, vrátane Slovenska. Reprezentovať ho bude poetka, prekladateľka a filmová bádateľka Mária Ferenčuhová, ktorá za svoju tvorbu získala niekoľko ocenení a je preložená do viac než desiatich jazykov.

 

Festival poézie Le Printemps des Poètes odštartuje v piatok 26. apríla o 19:00 v Kulturfabrik Esch-sur-Alzette. Témou aktuálneho ročníka poetického stretnutia je „La Grâce“ (Milosť), ktorá v nepokojných časoch dnešnej doby silno rezonuje.

 

Mária Ferenčuhová, ktorej vyšla vo francúzskom preklade Silvie Majerskej zbierka Imunita / Immunité (La Traductière 2019), prečíta svoje básne v sobotu v opátstve Neimënster a v nedeľu v Galérii Simoncini.

 

Okrem čítania básní na samotných podujatiach sú vybrané texty publikované v luxemburskom mienkotvornom denníku Tageblatt. Dňa 19. apríla 2024 sa tak jeho čitatelia a čitateľky mohli pristaviť pri básni Márie Ferenčuhovej Slapové javy (Force de marée) práve zo zbierky Imunita.

 

Básne Márie Ferenčuhovej vyšli po francúzsky tiež v antológii Danubiennes (Éditions Petra, 2019), ktorá prináša dvanásť hlasov súčasnej slovenskej ženskej poézie.

 

Najnovšou, piatou, knihou autorky je Černozem (Vlna, 2020) a medzi jej predchádzajúce diela patria: Skryté titulky (2003), Princíp neistoty (2008) a Ohrozený druh (2012).

 

Festival Le Printemps des Poètes sa okrem prezentácie tvorby už etablovaných básnikov zameriava aj na podporu nových talentov. Každoročne preto organizuje viacjazyčnú básnickú súťaž pre žiakov a študentov stredných škôl a univerzít v Luxembursku.

 

Festival nielen podporuje mladé talenty, ale usiluje sa tiež o to, aby poézia prenikla aj k mládeži. Preto sú počas festivalu básnici a poetky pozvaní na literárne diskusie a čítačky priamo do škôl. Mária Ferenčuhová sa o svojej tvorbe a inšpiráciách porozpráva v piatok 26. apríla 2024 so žiakmi a žiačkami medzinárodnej školy European School Luxembourg II.

 

Účasť slovenskej poetky na festivale podporil Generálny konzulát SR v Bruseli.

 

Posledná aktualizácia: 26. apríla 2024 / Komunikácia Protokol

Zdieľať