Ministerka kultúry Natália Milanová sa spoločne so zástupcom ministerstva financií stretla so zahraničnými predstaviteľmi filmového priemyslu, ktorí natáčali v auguste tohto roka na Slovensku úspešný americký seriál a spolupodieľali sa na tvorbe hollywoodskych snímok ako Marťan, Terminátor či Čierna vdova. Uznávaní filmoví tvorcovia pricestovali do Bratislavy, aby s ministerkou kultúry prediskutovali možnosti podpory zahraničných produkcií na Slovensku.

Podľa slov samotných filmárov sa im na Slovensku pracovalo veľmi dobre, pričom si pochvaľovali tiež spoluprácu štátu počas ich výroby. Slovensko je pre zahraničných filmových producentov zaujímavé vďaka atraktívnym lokalitám, prírode, hradom či historickým budovám. Chýba im však u nás produkčné a postprodukčné štúdiové zázemie. Slovenské filmové štúdiá sú podľa ich slov v súčasnosti plne obsadené pre potreby domácich televíznych projektov.

Na včerajšom stretnutí s ministerkou kultúry v Bratislave konštatovali, že kľúčovou destináciou pre filmové a televízne projekty natáčané v Európe sa aktuálne stáva Budapešť a jej filmové zázemie. Z dôvodu vysokej obsadenosti filmových štúdií v Budapešti sú však v súčasnosti nútení odmietať veľké množstvo projektov. Riešením by mohli byť práve nové filmové štúdiá na Slovensku.

“Zahraniční filmári opäť prišli do Bratislavy, pretože v Slovensku vidia potenciálneho partnera pre svetový filmový priemysel. Medzinárodné štáby by k nám nemuseli prichádzať iba kvôli atraktívnym lokalitám. Treba im vytvoriť podmienky, aby prišli cielene kvôli produkcii i postprodukcii svojich veľkých projektov. Ide o nevyužitý potenciál, ktorý prinesie štátu prestíž, pracovné miesta s pridanou hodnotou, peniaze do rozpočtu a budúcnosť pre začínajúcich filmárov. Slovensko by nebolo už len “výrobnou fabrikou Európy”, ale vyhľadávané miesto pre celosvetové produkcie,” povedala ministerka kultúry Natália Milanová.

Vďaka seriálu Jack Ryan, ktorý sa toto leto nakrúcal na Slovensku, sa v našej krajine preinvestovalo takmer 5 miliónov eur a zamestnalo sa 200 ľudí na približne 3 mesiace. Spomínaný projekt pritom u nás využíval iba lokality. Ak by v budúcnosti Slovensko dokázalo zabezpečiť podobným svetovým produkciám taktiež štúdiové zázemie,  porovnateľný projekt by mohol stabilne zamestnať počas jedného filmárskeho cyklu (obdobie 6-9 mesiacov) viac ako 300 ľudí a preinvestovať v našej krajine takmer 50 miliónov eur. V nezanedbateľnej miere má prosperujúci filmársky priemysel priaznivý vplyv na ďalšie sektory ekonomiky ako napríklad hotelierstvo, gastronómiu, cestovný ruch a podobne.

Mnohí kvalitní slovenskí filmári podľa svetových producentov odchádzajú do zahraničia, pretože voľné pracovné miesta v ich profesii sú na Slovensku výrazne obmedzené. Po vybudovaní nových štúdií by sa však mohli vrátiť a vychovávať ďalšie generácie v tejto oblasti priamo na Slovensku.

“Ak si porovnáme priemerné platy na Slovensku a možné platové podmienky vo filmovom biznise, ide o jednu z najlepšie zarábajúcich oblastí, ktorá môže priniesť atraktívne finančné ohodnotenie a budúcnosť pre ľudí z kreatívneho prostredia na Slovensku,” dodala ministerka kultúry.

Posledná aktualizácia: 19. októbra 2021 / Komunikácia Protokol

Zdieľať