V sobotu 19. augusta 2023 vystúpi Slovenský filharmonický zbor so zbormajstrom Jozefom Chabroňom na 25. ročníku Medzinárodného hudobného festivalu Petra Dvorského, ktorý sa koná od 5. – 19. augusta v Jaroměřiciach nad Rokytnou na Morave.

Program záverečného koncertu festivalu bude patriť dielam Wolfganga Amadea Mozarta. Na úvod zaznie Malá nočná hudba KV 525 a koncert ale aj tohtoročný festival uzavrie Mozartovo Rekviem d mol KV 626. Koncert zaznie v interpretácii Moravskej filharmónie Olomouc, Slovenského filharmonického zboru a štyroch sólistov – Marta Chila Reichelová, soprán, Lucia Hilscherová, alt, Jaroslav Březina, tenor, Jiří Brückler, bas pod taktovkou Leoša Svárovského. Mozartovo Rekviem patrí medzi jedno z najslávnejších diel svetovej hudobnej literatúry. Je posledným z jeho 626 opusov, ktoré počas svojho krátkeho života skladateľ skomponoval. Pracoval na ňom pred svojou smrťou v roku 1791. Mozart dokončil prvé dve časti diela, z ostatných sa zachovali skice, ktoré podľa Mozartových poznámok dokončil jeho žiak Franz Xaver Süssmayr. Koncert festivalu v „Moravskom Versailles“ sa začne o 20.30h v zámockej záhrade.
Slovenský filharmonický zbor bude na festivale sprevádzať Jozef Chabroň, ktorý od septembra 2023 bude zastávať post hudobného asistenta riaditeľa zboru Viedenskej štátnej opery. Tento koncert je jeho záverečným umeleckým zájazdom vo funkcii zbormajstra SFZ. V nadchádzajúcich koncertných sezónach bude v spolupráci so Slovenskou filharmóniou pokračovať ako hosťujúci zbormajster.

Posledná aktualizácia: 18. augusta 2023 / Komunikácia Protokol

Zdieľať