V pondelok 27. februára 2023 sa v Dortmunde uskutočnilo slávnostné udeľovanie  ocenení OPER! AWARDS pre najlepšie osobnosti a inštitúcie medzinárodnej opernej scény v dvadsiatich kategóriách. Ide o jediné ocenenie v Nemecku tohto druhu, ktoré udeľuje nemecký operný odborný časopis OPER!. Nemecko je krajinou s najväčším počtom operných domov na svete, uvádza sa tu najviac opier aj operiet.

Ocenenia OPER! AWARDS 2023 boli udelené za kalendárny rok 2022.

Tento rok odborná porota oznámila už 5. januára 2023 víťaza v kategórii najlepší operný dom, ktorým sa stala opera v Dortmunde. Na jej pôde sa konal slávnostný galavečer, na ktorom privítala víťazov ďalších devätnástich kategórií. Slávnostný ceremoniál bol streamovaný na sociálnych sieťach a stránke @opermagazin. Slávnostné odovzdávanie cien OPER! AWARDS sa po prvýkrát uskutočnilo mimo Berlína.

Medzi pozvanými hosťami mala zastúpenie aj Slovenská filharmónia. Na slávnostnom galavečeri sa zúčastnil generálny riaditeľ Marián Turner,  zbormajster Slovenského filharmonického zboru Jozef Chabroň, manažérka tohto telesa Mariana Kušková a člen Slovenského filharmonického zboru Ladislav Podkamenský. Prestížnu cenu pre náš vynikajúci Slovenský filharmonický zbor, ktorý sa stal „Najlepším speváckym zborom OPER! AWARDS 2023“ prevzal v Dortmunde generálny riaditeľ Marián Turner.

„Dostať prestížne medzinárodné ocenenie Oper! Awards je mimoriadnou poctou nielen pre Slovenskú filharmóniu a jej vynikajúci zbor, ale pre celé Slovensko. Vďaka špičkovým umeleckým výkonom nášho vokálneho telesa sme sa na pódiu Dortmundskej opery ocitli v spoločnosti Berlínskej filharmónie a ich šéfdirigenta Kirila Petrenka, sopranistky Lisette Oropesy, dirigentov Oksany Lyniv a Gianandrea Nosedu a mnohých ďalších svetových umelcov. To je najlepšia reprezentácia a reklama našej krajiny, akú si môžeme želať,“ dodal generálny riaditeľ Slovenskej filharmónie Marián Turner.

Naša zborová jednotka získala cenu za mimoriadne úspešnú minuloročnú spoluprácu s Berlínskymi filharmonikmi, jedným z najlepších symfonických telies sveta a ich šéfdirigentom Kirilom Petrenkom. Spoločne s medzinárodným obsadením sólistov vystúpili na tradičnom Veľkonočnom festivale (Osterfestspiele) v nemeckom Baden-Badene a na koncertoch v Berlínskej filharmónii. Predstavili sa v dvoch operách Piotra Iľjiča Čajkovského – Piková dáma a Jolanta. Koncertné uvedenie Pikovej dámy bolo naživo odvysielané z abonentných koncertov Berlínskej filharmónie v ich digitálnej koncertnej sieni.

„Veľkolepo predvedená Čajkovského Piková dáma minulý rok v Baden-Badene a Berlíne v naštudovaní Kirila Petrenka a jeho filharmónie opäť ukázala, že tento silno ruský titul s mohutnými zbormi je univerzálnym hudobným dedičstvom a celkom určite si nezaslúži  byť zakázaný. Pri tejto spolupráci zažiaril úžasný, zvučný a hlasovo vyrovnaný Slovenský filharmonický zbor. Založený v roku 1946 ako zbor Slovenského rozhlasu je od roku 1957 telesom  Slovenskej filharmónie v Bratislave. Slovenský filharmonický zbor opätovne dokázal, že je jedným z vedúcich operných a koncertných zborov európskej hudobnej scény, spolupracujúci s mnohými svetovými dirigentmi,“ skonštatovali členovia odbornej poroty.

Slovenský filharmonický zbor hosťoval v roku 2022 na viacerých nemeckých koncertných a operných scénach. V júni 2022 v Dortmunde,  v septembri v Mannheime. Nasledovala novembrová spolupráca so šéfdirigentom Konzerthausorchester Berlin Christophom Eschenbachom v Konzerthause Berlin. Bodkou za týmito zahraničnými spoluprácami bol koncert v Stuttgarte, kde zaznela Beethovenova 9. symfónia d mol op. 125 s Ódou na radosť v naštudovaní významného izraelského dirigenta Dana Ettingera.

Minulý rok pokračovala spolupráca s Viedenskou štátnou operou v obnovenej opernej produkcii opery Boris Godunov Modesta Musorgského, mužská časť SFZ účinkovala v oratóriu Oidipus Rex Igora Stravinského na festivale Le Grand Rituel s Musikkollegium Winterthur vo švajčiarskom Winterthure, či na koncerte v Novom Sade s Belehradskou filharmóniou v rámci Beethovenovho maratónu pod vedením dirigenta Gabriela Feltza.

„Rok 2022 bol pre Slovenský filharmonický zbor výnimočný. Konfrontácia a spolupráca s tými najlepšími dirigentmi, orchestrami a sólistami prispieva k jeho umeleckému rastu. Verím, že nám všetky tieto zahraničné spolupráce, skvelé kritiky, ktoré nešetrili chválou na výkon zboru, otvoria ďalšie možnosti predstaviť sa na najprestížnejších svetových pódiách,“ povedal Jozef Chabroň, zbormajster Slovenského filharmonického zboru.

Ocenenie OPER! AWARDS 2019 za celoživotné dielo získala v minulosti slovenská sopranistka Edita Gruberová.

Slovenský filharmonický zbor sa na domácej pôde v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie najbližšie predstaví na dvojici koncertov 23. a 24. marca spolu s orchestrom Slovenská filharmónia a šéfdirigentom Danielom Raiskinom. Na koncerte venovanom 30. výročiu vzniku Slovenskej republiky zaznie oratórium Óda na radosť Jána Cikkera a Symfónia č. 9 d mol Ludwiga van Beethovena.

Posledná aktualizácia: 2. marca 2023 / Komunikácia Protokol

Zdieľať