Maďarsko-slovenský film Vysvetlenie na všetko získal hlavnú cenu sekcie Orizzonti na Medzinárodnom filmovom festivale v Benátkach. Ocenenie počas slávnostného večera v sobotu (9. 9.) osobne prevzal režisér filmu Gábor Reisz. TASR o tom informovala PR manažérka Dana Freyerová.

„Režisér Gábor Reisz veľmi kriticky, ale zároveň empaticky zobrazuje rozdelenú maďarskú spoločnosť. Verím, že sa na Slovensku k až takto rozdelenej spoločnosti nedopracujeme. Paradoxne slovenský Audiovizuálny fond je jediný fond, ktorý tento film podporil,“ skonštatoval slovenský koproducent filmu Mátyás Prikler.

Anotácia k filmu: Stredoškolák Ábel sa snaží učiť na maturitu, no zároveň si uvedomuje, že je beznádejne zamilovaný do svojej najlepšej kamarátky Janky. Učenlivá Janka má však svoj vlastný objekt neopätovanej lásky, ženatého učiteľa dejepisu Jakaba, ktorý sa pred časom dostal do konfliktu s Ábelovým konzervatívnym otcom. Napätie v maďarskej polarizovanej spoločnosti nečakane vypláva na povrch, keď sa Ábelova maturitná skúška z dejepisu zmení na celonárodný škandál.

O víťazoch spomedzi osemnástich súťažných filmov rozhodovali zástupcovia medzinárodnej poroty. V Benátkach mal film svetovú premiéru. Na Slovensku ho uvedú na jar 2024.

Posledná aktualizácia: 11. septembra 2023 / Komunikácia Protokol

Zdieľať