SND uvádza veľkolepé operné dielo maestra Giuseppe Verdiho Don Carlo exkluzívne pod taktovkou svetovo uznávaného slovenského dirigenta Juraja Valčuhu. 

Don Carlo, dielo, v ktorom zápasia osobné túžby postáv s povinnosťami vyplývajúcimi z ich spoločenského a politického postavenia, je svojou umeleckou hodnotou i dobovým posolstvom jedným z vrcholných operných diel inšpirovaných veľkými historickými témami. Dôraz kladie jeho tvorca, najväčší génius talianskej opery Giuseppe Verdi, na individuálne konanie postáv. Masové scény už netvoria ťažisko a podstatu deja ako v niektorých jeho ranejších patriotických opusoch. Skladateľ opúšťa zaužívané hudobné postupy a podriaďuje hudbu dramatickým súvislostiam deja. A v konečnom dôsledku ani samotné árie už nestoja na tradičných schémach, ale svojím výrazom a jedinečným tvarom, s fascinujúcou plastickosťou a sugestivitou vytvárajú hlboký psychologický reliéf veľkolepých postáv.

Dĺžka predstavenia: 3 hodiny 40 minút s dvoma prestávkami

Dramaturgický úvod 30 minút pred predstavením (Operný salón, vstup voľný) 

Termíny predstavení: štvrtok 5. máj, sobota 7. máj 2022

Juraj Valčuha

Juraj Valčuha, rodák z Bratislavy, je medzinárodne uznávaný dirigent. Študoval dirigovanie a kompozíciu v Bratislave, Petrohrade a Paríži, kde v roku 2005 debutoval s Orchestre National de France. Nasledovali početné pozvánky od ďalších orchestrov, vrátane Berliner Philharmoniker, Boston Symphony či New York Philharmonic a mnohých iných. Od sezóny 2017/18 je hlavným hosťujúcim dirigentom berlínskeho Konzerthausorchestra. Dirigoval viaceré svetové premiéry diel súčasných autorov. V rokoch 2009 až 2016 bol šéfdirigentom Orchestra Sinfonica Nazionale della RAI a od roku 2016 hudobným riaditeľom v Teatro di San Carlo v talianskom Neapole.

Pod jeho taktovkou zaznelo množstvo operných diel. Dirigoval Bohému, Jenůfu, Petra Grimesa, Salome, Fausta, Tristana a Izoldu, Turandot, Elektru, Carmen, Hrad kniežaťa Modrofúza, Valkýru, Dievča zo západu, Lady Macbeth Mcenského okresu, Káťu Kabanovú, Pikovú dámu a mnohé ďalšie. Predstavil sa na významných operných scénach vo viacerých krajinách sveta. Okrem iných uznaní svojej práce získal cenu Premio Abbiati 2018 od talianskych hudobných kritikov v kategórii Najlepší dirigent.

O predstavení

Inscenačný tím
Hudobné naštudovanie: Martin Leginus
Dirigent: Juraj Valčuha
Réžia: Diego de Brea
Scéna: Diego de Brea, Jaroslav Valek
Kostýmy: Blagoj Micevski
Zbormajster: Pavel Procházka

Obsadenie
Filipo II: Peter Mikuláš
Don Carlo: Tomáš Juhás
Rodrigo, markíz Posa: Daniel Čapkovič
Veľký inkvizítor: Jozef Benci
Elisabetta di Valois: Jolana Fogašová
Princezná Eboli: Monika Fabianová
Mních (Zjavenie Karola V.): Gustáv Beláček
Tebaldo / Anjelský hlas: Adriana Banásová
Gróf Lerma: Jiří Zouhar
Kráľovský posol: Martin Gyimesi

Posledná aktualizácia: 27. apríla 2022 / Komunikácia Protokol

Zdieľať