stretnutie s maďarským veľvyslancom

Slovenská republika a Maďarsko by chceli posilniť spoluprácu v oblasti kultúry. Na dnešnom bilaterálnom stretnutí sa na tom zhodli ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová a maďarský veľvyslanec na Slovensku Csaba Balogh. Obe strany vyjadrili vôľu vrátiť sa k spoločnému ročnému plánovaniu spolupráce v oblasti kultúry.

Maďarský veľvyslanec vyzdvihol dlhotrvajúcu a výbornú spoluprácu so Štátnou filharmóniou Košice a Národným divadlom v Košiciach. Informoval, že maďarské veľvyslanectvo je v úzkom kontakte so všetkými hlavnými kultúrnymi inštitúciami na Slovensku. Poukázal aj na dobre fungujúcu spoluprácu galérií, hlavne v oblasti moderného umenia.

Vnímame však, že chýba dialóg ministerstiev kultúry na najvyššej a expertnej úrovni v oblasti kultúry,“ poznamenal maďarský veľvyslanec. Ministerka Šimkovičová to vníma podobne a obe strany sa dohodli, že takúto spoluprácu budú rozvíjať. Dohodli sa na podpore činnosti existujúcich a vzniku nových zmiešaných expertných skupín, ktoré budú pôsobiť v rôznych kultúrnych oblastiach.

Obe strany sa zhodli aj na tom, že v súčasnosti vnímajú ako veľký problém oboch krajín nedostatočnú úroveň národnej identity mladých ľudí. Ministerka kultúry dostala pozvanie aj na júnový koncert Baletu Győr na Novej scéne, ktorým sa otvorí Týždeň maďarskej kultúry 2024 v Bratislave organizovaný Inštitútom Liszta – Maďarským kultúrnym centrom Bratislava.

Maďarský veľvyslanec Csaba Balogh pozval Martinu Šimkovičovú do Budapešti na stretnutie s maďarským ministrom kultúry a inovácií Jánosom Csákom.

stretnutie s maďarským veľvyslancom    

 

Posledná aktualizácia: 2. apríla 2024 / Komunikácia Protokol

Zdieľať