So zástupcami kultúrnej obce spolupracujeme na tvorbe pandemických pravidiel už od jari 2021. Spoločne sme vytvorili kultúrny semafor a všetky jeho následne prijaté verzie. Spolupráca pokračuje a vo štvrtok o 13:00 sa ministerka kultúry Natália Milanová a zástupcovia kultúrneho odvetvia stretnú s premiérom Eduardom Hegerom a ministrom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským. Spoločne budú hľadať najlepšie riešenia, ktoré umožnia kultúre na Slovensku fungovať v rámci prebiehajúcej pandémie ochorenia COVID-19.

Pravidlá pre kultúrne podujatia

Už pri tvorbe prvého kultúrneho semafora v apríli 2021 sme spolupracovali so zástupcami kultúrneho sektora, aby sa praktické aspekty fungovania kultúrnych podujatí premietli do spoločných požiadaviek MK SR pri rokovaniach s konzíliom odborníkov. Podarilo sa nám vytvoriť predvídateľné pravidlá pre fungovanie kultúry, ktoré zabezpečovali bezpečnosť návštevníkov ale mali aj ekonomický zmysel pre ich organizátorov. Pri aktualizácii kultúrneho semafora v auguste sa nám podarilo presadiť aktualizované podmienky, na základe ktorých by kultúra bola otvorená aj v čiernych okresoch.

Po poslednom prijatom lockdowne z dôvodu delta variantu vírusu, ktorý pozastavil platnosť kultúrneho semaforu, prichádza k otváraniu kultúry opäť aspoň v obmedzenom režime pre očkovaných a prekonavších a to až do výšky 50% kapacity priestorov. Vieme, že organizácia kultúrnych podujatí si zaslúži opäť predvídateľné pravidlá, ktoré budú vychádzať z konsenzu epidemiológov, odborníkov MZ a spoločných požiadaviek ministerstva kultúry i zástupcov KKP. Urobíme pre to všetko, čo bude v našich silách.

Posledná aktualizácia: 11. januára 2022 / Komunikácia Protokol

Zdieľať