Dnes, 14. mája sa v Bruseli za účasti zástupcov Slovenskej republiky koná podujatie propagujúce výsledky európskej kampane Twin it! 3D, v rámci ktorého bola zverejnená Twin it! celoeurópska zbierka 3D digitalizovaného kultúrneho dedičstva.

 

Cieľom kampane bolo s podporou národných agregátorov a inštitúcií (za SR Národné osvetové centrum a Pamiatkový úrad SR) zhromaždiť a kvalitne prezentovať kultúrne bohatstvo Európy a zároveň podporovať členské štáty v 3D digitalizácii a ochrane ich kultúrneho dedičstva.

 

Koordinátorom projektu za SR bolo MK SR. To po širšej odbornej diskusii do projektu nominovalo objekt Rotunda sv. Margity antiochijskej z 13. storočia, ktorá patrí medzi európske kultúrne dedičstvo. Zviditeľnenie tejto pamiatky môže podporiť návštevnosť regiónu Gemer, čo v konečnom dôsledku pomôže získať finančnú podporu potrebnú na záchranu a ochranu iných lokálnych súčastí kultúrneho dedičstva.

 

Vďaka odbornej a promptnej spolupráci s odborníkmi z Národného osvetového centra a Pamiatkového úradu SR sa podarilo objekt zdigitalizovať a odprezentovať naozaj kvalitne. Vo výsledku získalo SR výborné hodnotenia modelu aj metadát.

 

Objekt rotundy nájdete aj na portáli Europeana v dvoch jazykových mutáciách, podľa nastavenia SVK/ENG.

 

Bližšie informácie o podujatí TU.

Posledná aktualizácia: 14. mája 2024 / Komunikácia Protokol

Zdieľať