Ministerstvo kultúry pokračuje v pomoci, ktorú Ukrajine kontinuálne poskytuje od vypuknutia vojnového konfliktu vo februári tohto roka. V priebehu júna sprostredkuje publiku na Slovensku niekoľko výnimočných vystúpení ukrajinského národného baletu. 

Z dôvodu vojnovej situácie v krajine nemajú ukrajinskí baletní umelci a umelkyne možnosť vystupovať na ich prvej scéne – v Národnom divadle Ukrajiny Tarasa Ševčenka. Krajiny Európskej únie preto pohotovo zareagovali a otvorili Ukrajine dvere svojich divadiel s cieľom zachovať kultúrne dedičstvo a sprostredkovať jedinečnosť  ukrajinského umenia. Balet Národného divadla Ukrajiny Tarasa Ševčenka mohol vďaka tomu vycestovať na oficiálne medzinárodné turné, v rámci ktorého zavíta aj na Slovensko.

Súbor sa predstaví 8. júna na baletnej scéne SND v Bratislave. Počas večera vystúpia sólisti Baletu Národného divadla Ukrajiny pod vedením umeleckej riaditeľky Oleny Filipievovej. Program je zložený z fragmentov inscenácií ukrajinského a svetového baletného repertoáru. Podujatie je súčasťou charitatívneho turné ukrajinského národného baletu na Slovensku. Vyzbierané vstupné bude venované na podporu Národného divadla Ukrajiny Tarasa Ševčenka.

“Od vypuknutia vojnového konfliktu na Ukrajine je našou snahou nielen pomáhať tým, ktorí pred hrôzami vojny utekajú, ale tiež vytvárať možnosti na to, aby sme mohli divákom na Slovensku predstavovať ukrajinské umenie a zároveň ukrajinským umelcom a umelkyniam pomôcť vysporiadať sa s agresiou páchanou v ich krajine. Dnešné vystúpenie ukrajinského národného baletu v SND aj ďalšie vystúpenia ukrajinských umelcov a umelkýň na Slovensku, ktoré aktuálne pripravujeme, sú jedným z mnohých hmatateľných výsledkov snahy a pomoci nášho ministerstva Ukrajine a jej kultúre. Srdečne pozývam všetkých milovníkov a milovníčky umenia, aby si prišli vychutnať tento umelecký zážitok a podporili Ukrajinu spolu s nami aj takouto formou. Ďakujem všetkým organizáciám ministerstva kultúry, ktoré sa do tohto charitatívneho projektu zapojili. Výsledkom ich energie a ochoty pomôcť je mesačné turné kyjevského baletu, ktoré je jednou z najväčších spoluprác v histórii našich organizácií. Dnes večer slávnostne zahájime turné, vďaka ktorému môžu byť títo výnimoční umelci a umelkyne z Ukrajiny s nami a v bezpečí,” vyjadrila sa ministerka kultúry Natália Milanová, ktorá nad podujatím prevzala záštitu.

“Chcela by som sa poďakovať Ministerstvu kultúry SR, osobitne ministerke kultúry Natálii Milanovej a pánovi Andrejovi Suchanovovi za pozvanie na túto dobročinnú akciu. Obzvlášť ďakujeme  Slovenskej republike za to, že neponechala na okraji ani naše detské baletné skupiny, pretože aj pre deti je veľmi dôležité neprestávať cvičiť a vystupovať, aby ostali v baletnej kondícii. Naša vďaka patrí tiež všetkým divadlám a divadelným scénam za to, že máme možnosť u nich vystúpiť,” dodala na dnešnej tlačovej konferencii umelecká riaditeľka Baletu Národného divadla Ukrajiny Olena Filipievova.

“Slovenské národné divadlo stojí pevne pri našich susedoch na Ukrajine. Sme veľmi vďační za túto možnosť, ktorá nám bola ponúknutá ministerstvom kultúry a veľmi radi dnes u nás hostíme národný ukrajinský balet. Sme naozaj veľmi šťastní, že takýmto spôsobom môžeme jednak ukázať náš postoj k tejto téme, a jednak pomôcť aj profesionálom aj mladým tanečníkom baletu z Ukrajiny, ktorí prežívajú niečo, čo si nikto z nás nedokáže predstaviť. Takže, vitajte u nás a mimochodom dnešné predstavenie je vypredané, čo je dôkazom toho, že veľká časť tejto krajiny stojí pevne pri Ukrajine,” povedal na tlačovej konferencii generálny riaditeľ Slovenského národného divadla Matej Drlička.

Na tlačovej konferencii sa zúčastnili aj riaditelia inštitúcií MK SR, v ktorých bude pokračovať slovenské turné Baletu Národného divadla Ukrajiny Tarasa Ševčenka – 12. júna v Štátnom divadle Košice, 24. júna v Dome umenia Piešťany (Umelecký súbor Lúčnica) a 29. júna v Štátnej opere v Banskej Bystrici. Spoluorganizátormi podujatia sú Ministerstvo kultúry SR, SĽUK, SNM – Múzeum Červený Kameň.

Balet Národného divadla Ukrajiny Tarasa Ševčenka 

Національний академічний театр опери та балету України ім. Т. Г. Шевченка

Účinkujú:

Vladislav Bosenko

Elena Filipieva

Elyzaveta Filipieva

Volodymyr Kutuzov

Elena Karandeyeva

Tatiana Lyozova

Vitaliy Netrunenko

Oleksandra Panchenko

Vladislav Romashchenko

Tatiana Sokolova

Mykyta Sukhorukov

Yaroslav Tkachuk

Posledná aktualizácia: 8. júna 2022 / Komunikácia Protokol

Zdieľať