Na festivale Scénická žatva v Martine sa tento rok predstaví aj naozajstný žltý bager. Podľa programového riaditeľa festivalu Mateja Moška sa na ňom v piatok (1. 9.) privezie pred kino Moskva Duo Kyseli Krastafci, ktoré uvedie Show robošov.

Doplnil, že na festivale budú do soboty (2. 9.) účinkovať víťazné ochotnícke divadelné súbory a recitátori z celoštátnych postupových súťaží Belopotockého Mikuláš, Zlatá priadka, Fedim či Hviezdoslavov Kubín. „Kto má rád drsnejšie divadlo a hrubší slovník, môže v sobotu (2. 9.) prísť na Cholesterol v podaní divadelného súboru DISK či na Ženbu z Prievidze. Kto v divadle hľadá stopy našej vlastnej minulosti, nemal by si nechať ujsť inscenáciu No Land divadla dNO o vysídľovaní obcí pri výstavbe Oravskej priehrady. Ak chodíte do divadla na ´niečo, kde nenadávajú´, oplatí sa prísť na Klopkanie či na Môjho skvelého brata Robinzona,“ priblížil Moško.

Podotkol, že pre pamätníkov normalizácie bude zážitkom aj hosťujúca inscenácia divadelnej hry Pavla Kohouta Sex. „Ochotnícky spolok Žumpa v tomto málo uvádzanom texte českého dramatika dáva divákom nahliadnuť do sveta pražských disidentov, ktorí v pražskom parku Stromovka budujú zemľanku,“ uviedol.

Sprievodný program festivalu sa podľa neho uskutoční najmä v piatok a v sobotu. „Martinské námestia naplní bohatý program, určený najmä deťom. Chýbať nebudú divadelné predstavenia, filmové premietania ani tvorivé dielne. Dospelí diváci si každý večer môžu vypočuť koncert vážnejšej či populárnej hudby. Na úplný záver festivalu si Národné osvetové centrum (NOC) pripravilo párty hudbu z rokov na začiatku 21. storočia v podaní kapely OuOus,“ dodal Moško.

Okrem slovenských súborov sa festivalu zúčastnia aj amatérske divadlá zo Slovinska, Českej republika a Srbska. Srbsko reprezentujú ansámble Kokram z Kovačice a Ochotnícke divadlo Janka Čemana z Pivnice z regiónu Vojvodina, kde sa asi 40 tisíc obyvateľov hlási k slovenskej národnosti. Ich inscenácia ĽUD – MILÁ vznikla počas seminára Píšeš? Píšem! na divadelnej dielni pod vedením Silvie Svákusovej. Textovou predlohou pre inscenáciu bol prozaický text autorky Edity Ďurčovej Ja, statočná Ľudka alebo Dcéra ľudu, ktorý vyhral hlavnú cenu v súťaži Poď sa vypísať 2022 organizovanej Divadlom Janka Čemana v Pivnici.

Záštitu nad 101. ročníkom festivalu Scénická žatva prevzali prezidentka Zuzana Čaputová a primátor Martina Ján Danko. Dnešného slávnostného otvorenia sa zúčastní aj štátny tajomník ministerstva kultúry Matúš Bieščad. Festival organizuje NOC, štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR.

Autor: TASR, MK SR

Posledná aktualizácia: 31. augusta 2023 / Komunikácia Protokol

Zdieľať