Vo veku 74 rokov zomrela v pondelok 18. októbra vo švajčiarskom Zürichu slovenská operná speváčka Edita Gruberová. Úmrtie oznámila rodina speváčky prostredníctvom umeleckej agentúry Hilbert Artists Management.  Informáciu uverejnila na svojej webstránke rakúska verejnoprávna stanica ORF.

Edita Gruberová sa narodila 23. decembra 1946 v Bratislave. V rokoch 1961-1968 študovala na bratislavskom konzervatóriu a následne na VŠMU v Bratislave. Už počas štúdia spievala v Lúčnici a hosťovala na scéne Slovenského národného divadla v Bratislave. V rokoch 1968–1970 naštudovala viacero veľkých postáv ako sólistka operného súboru Divadla Jozefa Gregora Tajovského v Banskej Bystrici. Obdivuhodnú kariéru na jednej z vrcholných európskych scén – vo Viedenskej štátnej opere – začala v roku 1970 úlohou Kráľovnej noci v Čarovnej flaute Wolfganga Amadea Mozarta. Cestu k medzinárodnému uznaniu a svetovej sláve otvorila sopranistke náročná úloha Zerbinetty v opere Ariadna na Naxe od Richarda Straussa z roku 1976, ktorá jej priniesla pozvania a angažmány z newyorskej Metropolitnej opery, milánskej La Scaly, londýnskej Covent Garden, z Parížskej národnej opery alebo Bavorskej štátnej opery v Mníchove.

Edita Gruberová vystupovala na všetkých významných svetových operných scénach, účinkovala s najvýznamnejšími svetovými dirigentmi a orchestrami. V odbore operného belcanta sa vypracovala medzi majstrov umeleckej renesancie starých autorov talianskej školy. Svojimi precíznymi a inšpiratívnymi výkonmi priviedla túto tvorbu k novému rozkvetu. Za svoje interpretačné umenie získala mnohé prestížne ocenenia. V roku 1980 jej udelili rakúsky titul „Österreichische Kammersängerin“, o osem rokov neskôr sa stala čestnou členkou Viedenskej štátnej opery. Je tiež nositeľkou Radu Bieleho dvojkríža II. triedy (1997) a v roku 2013 si v nemeckom Baden-Badene prevzala prestížnu Hudobnú cenu Herberta von Karajana. V novembri 2016 sa stala laureátkou Ceny Nadácie Tatra banky za umenie v kategórii Hudba za sólový recitál na medzinárodnom festivale Prague Proms 2016. Vtedajší minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák jej udelil 17. decembra 2016 vo Viedni Zlatú plaketu za celoživotný výnimočný umelecký prínos a reprezentáciu Slovenska v zahraničí. Operná speváčka Edita Gruberová sa tiež ocitla medzi laureátmi ocenenia Osobnosti Bratislavy 2018. 6. júla 2021 bola udelená Edite Gruberovej Cena ministerky kultúry Slovenskej republiky Natálie Milanovej za mimoriadne významný celoživotný prínos do slovenskej aj svetovej kultúry a umenia, osobitne v oblasti operného spevu.

Česť jej pamiatke.

Posledná aktualizácia: 19. októbra 2021 / Komunikácia Protokol

Zdieľať