Vo veku 86 rokov zomrel 8. novembra vo večerných hodinách významný slovenský umelec, akademický maliar, grafik a ilustrátor Miroslav Cipár. Informovala o tom agentúra TASR s odvolaním sa na umelcovho syna Vladimíra Cipára.

Miroslav Cipár je považovaný za jedného z najvšestrannejších slovenských výtvarníkov. Narodil sa 8. januára 1935 vo Vysokej nad Kysucou. Po maturite na žilinskom gymnáziu študoval slovenský jazyk a výtvarnú výchovu na Vysokej škole pedagogickej v Bratislave. Vo vzdelávaní pokračoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, v oddelení grafiky u profesora Vincenta Hložníka a v oddelení monumentálnej maľby u profesora Petra Matejku. V rokoch 1971-1972 pôsobil v Children’s Book Institut v indickom Novom Dillí, v roku 1985 viedol workshop pre ilustrátorov na Srí Lanke a v roku 1987 získal štipendium v USA.

Miroslav Cipár stál pri zrode Bienále ilustrácií Bratislava, Trienále insitného umenia a mnohých ďalších významných kultúrnych projektov na Slovensku. Zohral významnú úlohu v Novembri 1989 ako jeden zo zakladateľov hnutia Verejnosť proti násiliu a aktérov Nežnej revolúcie.

V jeho tvorbe sa prelínali voľná maľba, kresba, kaligrafia, grafika, ale i sochárstvo a medailérstvo. Jeho rozsiahle umelecké aktivity siahali aj do oblasti reklamnej a plagátovej tvorby, animovaného filmu a scénografie. Do povedomia širokej verejnosti sa zapísal najmä ako vynikajúci ilustrátor, ocenený mnohými významnými oceneniami. Meno Miroslava Cipára poznajú celé generácie detí vďaka jeho nadčasovým ilustráciám. Bol tiež úspešným tvorcom značiek a logotypov.

Za ilustrátorskú tvorbu získal viacnásobnú Cenu vydavateľstva Mladé letá a čestné uznania a ceny zo súťaže Najkrajšia kniha Slovenska. Za ilustrácie ku knihe Márie Ďuríčkovej Zlatá brána získal v roku 1977 Európsku cenu na Univerzite v Padove, Zlatú medailu BIB a bronzovú medailu IBA v Lipsku. Za ilustrácie ku knižkám tejto autorky Biela kňažná a Dunajská kráľovná získal Plakety BIB ’73 a BIB ’77. Zlatou medailou na IBA Lipsko v roku 1982 bola s jeho ilustráciami ocenená kniha Miroslava Válka Veľká cestovná horúčka. Od roku 1979 bol Miroslav Cipár nositeľom ceny Ľudovíta Fullu. V roku 2001 sa stal nositeľom Radu Ľudovíta Štúra I. triedy.

Česť jeho pamiatke.

Posledná aktualizácia: 9. novembra 2021 / Komunikácia Protokol

Zdieľať