Vo veku 84 rokov zomrel koncom minulého týždňa po krátkej a ťažkej chorobe slovenský grafický dizajnér, architekt a typograf Karol Rosmány, ktorý je autorom napríklad loga Verejnosti proti násiliu (VPN) či loga Študentského hnutia. O úmrtí informovala TASR s odvolaním sa na jeho syna Karola Rosmányho. 

Karol Rosmány sa venoval predovšetkým knižnej grafike, navrhovaniu značiek a informačných systémov či plagátom. Graficky sa podieľal na viac ako 3000 knižných tituloch pre vydavateľstvá Tatran, Smena, Slovenský spisovateľ, Mladé letá, Pallas, Pravda, Práca, Veda či Slovenské pedagogické nakladateľstvo. Vynikal tiež v tvorbe log. Navrhol logá napríklad pre Hotel Kyjev, Technopol, Inchebu, vydavateľstvo Archa, nadáciu Pro Slovakia, v zahraničí pre Fiera Miláno či Oikos Bologna.

Venoval sa aj tvorbe kultúrnych a výstavných plagátov. „Jeho najznámejšou prácou je logo politického hnutia, neskôr politickej strany VPN, ktoré vytvoril na vlastný popud po tom, ako sa zúčastnil na novembrových demonštráciách v roku 1989,“ približuje Slovenské centrum dizajnu na svojom webe. Po Nežnej revolúcii pokračoval Karol Rosmány vo svojej práci grafického dizajnéra vo vlastnej firme.

V roku 2020 mu bola udelená aj Národná cena za dizajn za dlhodobý kultúrny prínos v oblasti dizajnu.

Posledná rozlúčka so zosnulým bude v piatok 5. augusta v bratislavskom krematóriu.

Česť jeho pamiatke.

Posledná aktualizácia: 5. augusta 2022 / Komunikácia Protokol

Zdieľať