V pondelok 20. marca zomrel publicista a diplomat Viliam Roth. O úmrtí informovala agentúra TASR s odvolaním sa na intendanta Rádia Slovensko Romana Bomboša.

Viliam Roth sa narodil 2. októbra 1941 v Poprade. Po ukončení gymnázia v rodnom meste v roku 1958 nemohol z kádrových dôvodov študovať žurnalistiku. Nadstavbové maturitné štúdium na Poľnohospodárskej technickej škole v Bijacovciach absolvoval v roku 1960, neskôr diaľkovo študoval politickú ekonómiu na Vysokej škole ekonomickej v Bratislave, ktorú ukončil v roku 1969. O dva roky neskôr zavŕšil dvojročné postgraduálne štúdium medzinárodných vzťahov na VŠE diplomovou prácou o činnosti OIRT (Organisation Internationale de Radiodiffusion et de Télévision).

V roku 1962 ho prijali do Československého rozhlasu Košice na vysunuté pôsobisko v Poprade, kde založil a do roku 1967 viedol okresné vysielanie rozhlasu po drôte. Do vysielania košického rozhlasového štúdia prispieval predovšetkým aktualitami z Vysokých Tatier, neskôr vznikla samostatná relácia Tatry a svet.

V povedomí rozhlasových poslucháčov sa zapísal najmä ako zahraničnopolitický komentátor. Členom Redakcie medzinárodného života Československého rozhlasu v Bratislave sa stal v roku 1969. Absolvoval množstvo zahraničných pracovných ciest. Ako vyslaný spravodajca približoval a komentoval viacero významných medzinárodných udalostí. Stal sa prvým slovenským zahraničnopolitickým redaktorom, ktorý sa prihovoril poslucháčom v živom vysielaní federálneho rozhlasového Magazínu Hviezdy a od roku 1985 moderoval zahraničnopolitický magazín Rádiomaják.

Po Nežnej revolúcii bol jeden týždeň, od 3. do 10. decembra 1989, ako nestraník ministrom bez kresla v československej vláde Ladislava Adamca. Povereným riaditeľom Československého rozhlasu na Slovensku sa stal 22. decembra 1989. Počas pôsobenia Viliama Rotha vo funkcii riaditeľa bol v záujme obnovenia plurality politického života sprístupnený rozhlasový mikrofón predstaviteľom formujúcich sa politických strán a hnutí, rovnako aj reprezentantom cirkevnej hierarchie. Dočasné poverenie na poste šéfa slovenského rozhlasu sa mu skončilo 12. januára 1990 nástupom nového riaditeľa Československého rozhlasu na Slovensku Vladimíra Štefka.

Z rozhlasu viedla cesta Viliama Rotha do diplomatických služieb. Najskôr pôsobil na veľvyslanectve v Budapešti (1991 – 1996), a potom vo Varšave (1997 – 2001). Po skončení diplomatickej misie bol do roku 2008 zástupcom riaditeľa Odboru zahraničnej politiky Kancelárie prezidenta republiky SR.

Viliam Roth je autorom knihy Aktuálne problémy európskej bezpečnosti (1984). Ako editor sa podieľal na vydaní kníh Suverénne európske Slovensko (2016) o tragicky ukončenom živote a diele talentovaného mladého diplomata Svätoslava Bombíka a Svedectvá a príbehy (2018) o začiatkoch slovenskej diplomacie a zahraničnej služby v samostatnom štáte po roku 1993.

Počas žurnalistického pôsobenia získal Viliam Roth viackrát vysoké ocenenia v tvorivých súťažiach rozhlasových pracovníkov, ako aj v súťažiach Syndikátu novinárov.

Česť jeho pamiatke.

Posledná aktualizácia: 23. marca 2023 / Komunikácia Protokol

Zdieľať