Vo veku 77 rokov zomrel režisér a významná osobnosť slovenskej televíznej a filmovej tvorby Stanislav Párnický. V piatok o tom informovala verejnoprávna RTVS na svojom webe.

Stanislav Párnický odštartoval svoju bohatú umeleckú kariéru v polovici 70. rokov minulého storočia. V tom čase tvoril najmä filmy pre Slovenskú televíziu. Tituly ako Straty a nálezy, Americká tragédia, Chlapec z majera, Najatý klaun, Zbožňovaná, Pasca, Cukor, Hĺbkový rekord či O mužoch, ženách a deťoch oslovili nielen mnohých televíznych divákov, ale aj kritikov na filmových festivaloch.

Do povedomia širokej verejnosti sa však zapísal predovšetkým vďaka snímkam ako Kára plná bolestí či v 90. rokoch minulého storočia pokračovaním kultového filmu Pásla kone na betóne pod názvom …kone na betóne.

Stanislav Párnický v roku 1967 doštudoval Vysokú školu múzických umení v Bratislave, odbor divadelná réžia. Po skončení štúdia pôsobil v Divadle Slovenského národného povstania v Martine. O necelé dva týždne by oslávil 78. narodeniny.

Pozostalým vyjadrujeme úprimnú sústrasť a česť jeho pamiatke!

Zdroje: Správy.rtvs.sk ; Aktuality.sk

Posledná aktualizácia: 31. marca 2023 / Komunikácia Protokol

Zdieľať