Umelecký svet navždy opustila veľká osobnosť Podpoľania. Vo veku 70 rokov zomrel v nedeľu 8. januára významný výtvarník a rezbár Milan Malček. O úmrtí informovalo Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV).

Uznávaný slovenský výtvarník a rezbár bol známy tým, že mu počas života učarovali drevené vyrezávané kríže, ktoré nielen reštauroval, ale aj vyrábal ich miniatúry. Prvý miniatúrny maľovaný kríž vytvoril v roku 2002 a odvtedy prezentoval svoju tvorbu na rôznych kultúrnych podujatiach, výstavách a stretnutiach umelcov.

Milan Malček sa narodil v roku 1952 v Detvianskej Hute v osade Komárno. Prvý stupeň základnej školy absolvoval v Šuriciach, druhý stupeň vo Fiľakove. Stredoškolské štúdium ukončil v Detve ako strojný zámočník. Počas študentských rokov zastával miesto kultúrneho referenta vo vtedajšom Československom zväze mládeže. Po ukončení štúdia pracoval v Podpolianskych strojárňach v Detve. Vďaka svojím organizačným a výtvarným schopnostiam dostal miesto kultúrneho referenta na Oddelení propagácie. Bol spoluzakladateľom v celoslovenskom meradle úspešného Klubu mládeže Sépia, neskôr premenovaného na Klub mládeže Ryps. V roku 1982 začal pracovať ako kultúrny referent v Kultúrnom dome ROH Andreja Sládkoviča v Detve. Pod jeho vedením bola v roku 2000 zriadená expozícia detvianskych krížov na Symbolickom cintoríne v Detve. Z jeho iniciatívy a tiež ďalších zanietených výtvarníkov vznikla v roku 2002 Detvianska umelecká kolónia – združenie amatérskych i profesionálnych maliarov, sochárov, rezbárov a iných umelcov.

Česť jeho pamiatke.

Posledná aktualizácia: 18. januára 2023 / Komunikácia Protokol

Zdieľať