Vo veku 82 rokov zomrel v nedeľu 9. januára 2022 režisér a scenárista Dušan Klein, ktorý bol výraznou osobnosťou československej kinematografie. V pondelok 10. januára o tom informovala agentúra TASR s odvolaním sa na informácie od jeho syna Davida. Dušan Klein podľahol dlhej chorobe v jednej z pražských nemocníc.

Dušan Klein, pôvodným menom Július Klein (svoje meno na Dušana si oficiálne zmenil na začiatku 70. rokov) sa narodil 27. júna 1939 v Michalovciach. Kvôli židovskému pôvodu prežil časť detstva v koncentračnom tábore Terezín. Po oslobodení sa Kleinovci nemohli vrátiť do Michaloviec, pretože im počas vojny vyhorel dom, a tak odišli do Bratislavy. Tam sa Dušan Klein po prvý raz stretol s kinom a filmom. Ako 12-ročný sa objavil na filmovom plátne. Zahral si vo filmoch Lazy sa pohli (1951), Rodná zem (1953) a stvárnil hlavného detského rómskeho hrdinu Gejzu v snímke režiséra Jiřího Weissa Můj přítel Fabián (1953). Práca s filmom ho napokon priviedla do Prahy, kde v roku 1963 ukončil Filmovú a televíznu fakultu Akadémie múzických umení (FAMU). Už počas štúdia na FAMU pracoval ako asistent réžie vo Filmovom štúdiu Barrandov.

Preslávil sa najmä šesťdielnou sériou filmov o „básnikoch“, v ktorej sleduje hlavného hrdinu Štěpána Šafránka od štúdií na gymnáziu a lekárskej fakulte až po kontakt s kapitalizmom a post zástupcu primára. Pred touto úspešnou filmovou sériou nakrúcal najmä detektívky. Medzi jeho ďalšie známe filmy patria Dobří holubi se vracejí (1988), Vážení přátelé, ano (1989), Andělské oči (1994) či Konto separato (1996). Venoval sa tiež tvorbe televíznych seriálov – Hříchy pro pátera Knoxe (1992), Strážce duší (2005) alebo Cukrárna (2010).

Česť jeho pamiatke.

Posledná aktualizácia: 11. januára 2022 / Komunikácia Protokol

Zdieľať