Vo veku 73 rokov zomrela scenáristka a dramaturgička Eva Čárska. Najvýraznejšiu profesionálnu stopu zanechala v medzinárodnom dome umenia pre deti Bibiana v Bratislave.

Eva Čárska sa narodila v Malackách. Vytvorila pätnásť bábkových scenárov pre Slovenskú televíziu (Uralské rozprávky, Rozprávky severnej hviezdy). V rokoch 1985 – 1995 viedla Detské divadelné štúdio v PKO v Bratislave. V Bibiane pracovala od roku 1996 do roku 2011, podieľala sa tu na takmer dvesto programoch, výstavách a prehliadkach. V roku 2001 založila prehliadku alternatívnych a bábkových divadiel pre deti Hráme pre vás, v ktorej pôsobila ako programová riaditeľka. Bola predsedníčkou medzinárodnej bábkarskej organizácie SC UNIMA, založenej roku 1929 v Prahe.

„Deti potrebujú kontakt s dobrom, aby ho vedeli odlíšiť od zla. Za počítačom sa táto rovina stráca. Podstatou výchovy umením i umenia samého je klásť otázky, ktoré sú niekedy dôležitejšie ako odpovede,“ povedala v roku 2005 v rozhovore s Evou Andrejčákovou pre denník SME.

Česť jej pamiatke!

FOTO: SME/Pavol Majer

Posledná aktualizácia: 12. septembra 2023 / Komunikácia Protokol

Zdieľať