Ministerstvo kultúry dnes zverejnilo semafor pre kultúrne podujatia, ktorý upravuje podmienky, za akých môže po novom fungovať kultúrna obec na Slovensku. Špeciálny súhrn protipandemických opatrení pre kultúru oficiálne vstúpi do platnosti už o pár dní, keď ho Úrad verejného zdravotníctva zapracuje a zverejní vo forme vyhlášky. 

Vláda na svojom dnešnom zasadnutí schválila ministerstvu kultúry novú mapu pre kultúru – semafor pre kultúrne podujatia, ktorý umožní kultúrnej obci naštartovať činnosť počas aktuálne pretrvávajúcej pandemickej situácie.

Na vytvorení kultúrneho semaforu spolupracovalo ministerstvo kultúry s konzíliom odborníkov a s predstaviteľmi a predstaviteľkami rôznych odvetví kultúrneho sektora, ktorých zastupoval Lumír Mati z Hudobnej únie Slovenska. Dokument sa rodil už počas zimy a finálnou sa stala jeho sedemnásta verzia. Na jeho základe môžu organizátori a organizátorky podujatí vedieť, v akej fáze a za akých podmienok môžu organizovať podujatia.

“Semafor pre kultúru nadväzuje na všeobecný COVID automat a jeho zóny a je rozdelený do siedmich stupňov, resp. farieb. Určuje počet návštevníkov na podujatí, potreby testov a tiež konzumáciu jedla či nápojov,” informovala ministerka kultúry Natália Milanová na dnešnej tlačovej konferencii po rokovaní vlády.

V červenej fáze je povolených do 200 návštevníkov v exteriéri a do 150 návštevníkov v interiéri za podmienok 50 percentnej kapacity a na sedenie. Ružová fáza povoľuje 500 návštevníkov v exteriéri a 250 návštevníkov v interiéri, taktiež za podmienok 50 percentnej kapacity a na sedenie. V oranžovej farbe sa kultúrny semafor prepína na regióny a pridávajú sa aj interiérové kiná. Vo fáze monitoringu je možné organizovať podujatia s kapacitou 1000 osôb v exteriéri a 500 v interiéri. Povinnosť negatívneho testu pri vstupe na kultúrne podujatia bude kultúrny semafor upravovať vždy podľa aktuálne platného covid automatu. V úvode fungovania kultúrneho semafora bude pri vstupe na kultúrne podujatia potrebný negatívny PCR test nie starší ako 72 hodín alebo negatívny antigénový test nie starší ako 24 hodín.

“Som rada, že sa nám podarilo zostaviť kultúrny semafor, vďaka ktorému môže kultúra začať postupne opäť ožívať a ktorý je zároveň zostavený tak, aby bola na prvom mieste bezpečnosť návštevníkov kultúrnych podujatí. Verím, že po uvoľnení opatrení nás čaká kultúrne leto, po ktorom túžime. Chcem sa poďakovať môjmu Korona Tímu na  ministerstve, predstaviteľom a predstaviteľkám kultúrneho sektora a konzíliu odborníkov za spoluprácu pri príprave kultúrneho semafora,” uviedla ministerka kultúry Natália Milanová.

Celý kultúrny semafor si môžete pozrieť ako PDF súbor

COVID – kultúrny semafor (16.08.2021)

Aktualizácia 12.05.2021 – Ministerstvo kultúry prináša zlepšenie podmienok v COVID semafore pre kultúru

COVID – kultúrny semafor (12.05.2021)

COVID – kultúrny semafor (28.04.2021)

Posledná aktualizácia: 13. augusta 2021 / MKSR Admin

Zdieľať